Recept - výroba mýdlového slizu na praní

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 05.03.2020 11:36:25 Komentáře: 0

Jedním z takových přístupů je i výroba ekologicky nezávadného mýdlového slizu pro praní prádla, který navíc nepotřebuje vůbec žádný speciálně vyrobený plastový obal.

Co budete potřebovat

         K výrobě mýdlového slizu budete potřebovat zhruba 175 gramů tuhého mýdla na praní. Vybírat můžete z levných a obyčejných mýdel až po ty kvalitnější, například z olivového oleje. Druhou důležitou ingrediencí pro výrobu mýdlového slizu je prášková prací soda (latinsky natrii carbonas, anglicky sodium carbonate). Té budete potřebovat asi 150 gramů. Výhodou práškové prací sody je její schopnost dezinfikovat, schopnost rozpustit tuk a schopnost odstraňovat skvrny na prádle. Rozhodně nepřidávejte větší množství sody. Mohlo by dojít k nepříjemnému zašednutí vašeho prádla.

Postup výroby mýdlového slizu

         Nastrouhejte mýdlo na co nejjemnější části (třeba na kuchyňském struhadle). Poté nalijte do desetilitrového kbelíku jeden litr horké vody. Vysypte nastrouhané mýdlo do kbelíku a míchejte, dokud se mýdlo úplně nerozpustí. Následně přisypejte prací sodu a opět stále míchejte. Pak dolijte kbelík do celého obsahu horkou vodou. Jakmile směs vychladne, máte hotovo. Konzistence vašeho podomácku vyrobeného mýdlového slizu by měla být pudinková až gelová. Pak už stačí jen sliz uskladnit – buď do skleněných lahví, nebo do použitých plastových lahví.

Doporučení 

         Na každé praní je pak doporučeno použít asi 250 mililitrů dané směsi v závislosti na míře znečištění. Pokud byste měli obzvláště znečištěné prádlo, namočte znečištěné místo vodou a potřete jej před praním žlučovým mýdlem. Jako vysoce účinné bělidlo můžete přidat čistý perkarbonát sodný, který se při praní rozpadá na bělici a dezinfekční sodu a kyslík.

         

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích

Související články

Recept na prací prášek

Ať už vám není lhostejný stav našeho životního prostředí nebo chcete pouze ušetřit nějaké peníze, vyzkoušejte domácí výrobu pracího prášku.

Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK