Výhody a nevýhody mýdlového slizu při praní

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 05.06.2020 11:20:56 Komentáře: 0

Výhody

Mezi výhody mýdlového slizu patří například níže uvedené vlastnosti:

  • Je ekologicky nezávadný a šetrný k přírodnímu prostředí. Nejde přitom jen o suroviny potřebné k výrobě, ale i o fakt, že se pro podomácku vyrobený mýdlový sliz nemusí speciálně vyrábět plastový obal. Navíc v něm nenajdete žádné fosfáty ani barviva.
  • Cenová dostupnost surovin potřebných k výrobě slizu. V návaznosti na typ tuhého mýdla se může cena za 10 litrů slizu pohybovat okolo 40 až 80 korun. Obyčejné prací jádrové mýdlo neboli mýdlo s jelenem je nejlevnější variantou. Naopak mýdlo z olivového oleje vás bude stát o něco víc. Každopádně se náklady na jednu várku praní budou pohybovat mezi 1 až 2 korunami.
  • Šetrnost k lidské pokožce. Zejména pro miminka a malé děti nebo osoby trpící alergií na chemické prostředky bude tato varianta příjemným řešením. Při výrobě mýdlového slizu se opravdu nepoužívá žádná umělá chemie.
  • Jednoduché a rychlé řešení. Výroba mýdlového slizu vám zabere jen asi 15 až 20 minut času.

Nevýhody

  •  praní v mýdlovém slizu mohou být:
  • Slabá vůně prádla po vyprání. To je samozřejmě pravdivá věc, jenže faktem zůstává, že za jakoukoli vůní při praní prádla klasickými pracími gely a prášky, stojí chemie. U mýdlového slizu vůně mýdla po vyprání velmi rychle vyčichá.
  • Zešednutí bílého prádla. Jedná se o reakci na přílišné množství sody použité při výrobě slizu. Budete-li postupovat přesně podle návodu, vše by mělo být v pořádku.
  • Zažloutnutí světlého prádla a vyblednutí tmavého. I tento jev se může občas vyskytnout, ale podle zkušeností těch, kteří perou pravidelně v mýdlovém slizu, je často problém jinde – například v zanesené a neudržované pračce. Vzhledem k tomu, že v mýdlovém slizu není žádné bělidlo, doporučujeme dávat bílé prádlo často na slunce nebo používat jednu lžící perkarbonátu sodného na várku prádla.

         

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích

Související články

Recept - výroba mýdlového slizu na praní

V době, kdy často vnímáme negativní dopad lidské činnosti na přírodní prostředí, začínají mnozí hledat ekologické způsoby, jak vytvářet a udržovat v domácnostech čistotu.

Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK