10 způsobů, jak využít uhličitan sodný

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 08.11.2019 16:07:15 Komentáře: 0

Proč uhličitan sodný používat?

  • dezinfikuje
  • odmašťuje
  • čistí
  • bělí
  • neutralizuje zápach
  • šetrný k přírodě a lidskému zdraví
  • nízká cena

Změkčuje vodu

Prací sodu lze použít jako změkčovač vody při praní. Přidejte půl hrnku uhličitanu sodného do pračky. Poté přidejte prací prostředek, který je vhodný ke změkčení vody. Prací soda zabraňuje hromadění vodního kamene na vnitřní straně vaší pračky, což může prodloužit její životnost. 

Vyčistí troubu, varnou desku a hořáky

Prací soda vám usnadní vyčistění toho neobtížnějšího ve vaší kuchyni. Smíchejte půl hrnku prací sody s 2 litry teplé vody. Hořáky a mřížky nechejte odmočit v tomto roztoku. Tuto vodu použijte i k čistění povrchu varné desky a vnitřku trouby. 

Hrnce, pánve a nádobí

Prací sodu jde použít ke kompletnímu čistění hrnců a panví. Stačí do hrnce s vodou přidat pár lžic prací sody, poté ho naplnit horkou vodou a nechat odmočit. 

Kuchyňská prkénka

Použijte prací sodu k tomu, aby byla vaše prkénka na krájení čistá. Pomocí vlhké houbičky s trochou prací sody ho umyjte a poté důkladně opláchněte. 

Kachličky a sprchové závěsy

Smíchejte 1 hrnek prací sody s 1 litrem horké vody. Pomocí kartáče vydrhněte sprchové závěsy a kachličky. Tímto způsobem odstraníte nechtěnou plíseň a nepříjemný zápach. 

Odstraňuje skvrny z textilu

Prací soda odstraňuje skvrny od olejů, krve, inkoustu, čaje nebo kávy z oblečení. Stačí naplnit kbelík půl hrnkem prací sody a smíchat s vodou. Jakmile se soda rozpustí, vložte do kbelíku vaše barevné oblečení. Nechte ho odmočit minimálně 2 hodiny, ale doporučujeme přes noc. Poté oblečení vyndejte a dejte vyprat jako obvykle. 

Vana, umyvadla a sprcha

K čištění vany, umyvadla nebo sprchy používejte pravidelně prací sodu, která odstraní zbytky mýdla a vodní kámen.

WC

Nasypte hrst prací sody do vaší toalety a spláchněte. Uhličitan sodný vyčistí záchodovou mísu, zbaví jí bakterií a zabrání jejímu ucpání. 

Odpadkové koše

K umytí odpadkového koše je vhodné použít uhličitan sodný. Používejte ho pravidelně za pomocí čistícího kartáče. Odstraní nečistoty, nepříjemný zápach a zbytky jídla. 

Koberce

Prací soda je skvělá k čistění skvrn na koberci, včetně těch od červeného vína. Nejprve je důležité otestovat, jestli je vhodné ji použít na váš typ koberce. 

 

Uhličitan sodný můžete koupit v několika variantách i na Ekomania.cz (odkaz https://www.ekomania.cz/uhlicitan-sodny-praci-soda-500g-171)

 

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích

Související články

Recept na prací prášek

Ať už vám není lhostejný stav našeho životního prostředí nebo chcete pouze ušetřit nějaké peníze, vyzkoušejte domácí výrobu pracího prášku.

Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK