Rozmarýn v domácí kosmetice

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 20.04.2020 16:11:25 Komentáře: 0

Rozmarýn je stálezelený keř dorůstající do výšky až dvou metrů, s čárkovitými kožovitými listy, z nichž se získává prospěšná silice. Ta obsahuje zejména monoterpeny 1,8-cineol, bornylacetát, borneol, limonen, kafr, alfa-pinen a kamfen. Výtažky z rozmarýnu podporují stimulaci nervového systému, podporují koncentraci, pomáhají proti bolestem hlavy, migréně a je účinný v boji proti úzkosti. Jsou účinným analgetikem, antiseptikem a antispazmatikem. Jsou přínosem v boji proti bronchitidě, chřipce, nachlazení nebo průjmu. Navíc podporují pocení a žaludeční činnost. 

Rozmarýn je navíc bohatý na vitamín B, A a C, ale také na minerály jako draslík, železo a vápník. Do kosmetických přípravků se používají nejen listy, ale i stonek. Někdy i celá rostlinka. Z ní se získává rozmarýnový olej, který je často využíván pro péči o pleť jako ochrana před vnějšími radiály a před stárnutím. Rozmarýn je také účinný v boji proti tvorbě akné a lupů. Rozmarýnové hydroláty se využívají při péči o mastnou pleť, pro regulaci kožního mazu a pro prokrvení pokožky. Díky tomu dosahuje výborných účinků při minimalizování otoků kolem očí. Rozmarýnová vlasová maska pomáhá ke tvorbě vlasů, kterým vrací vitalitu a podporuje tak jejich růst.

Rozmarýn je také znám jako zabiják celulitidy. Zlepšuje totiž cirkulaci a tok lymfy, tím prokrvuje tělo a napomáhá jeho odvodnění.

Recept na domácí rozmarýnový peeling

Budete potřebovat následující ingredience:

  • 5 lžic hrubé soli nebo třtinového cukru
  • 2 lžíce olivového oleje nebo oleje mandlového
  • několik kapek rozmarýnového esenciálního oleje
  • sklenička s víčkem

Veškeré přísady dobře promíchejte a můžete nanášet na pokožku. Domácí výrova rozmarýnového peelingu je velice snadná a navíc cenově výhodná. Domácí výrova rozmarýnového peelingu je velice snadná a navíc cenově výhodná.

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích

Související články

Kostivalová mast

Kostival je významná léčivá rostlina. Používaly ho již naše babičky a neměli bychom na něj zapomínat ani my. Jak již sám název napovídá, kostival lékařský se používá na hojení zlomenin, pohmožděnin, kostí nebo na bolavá kolena a tenisový loket.

Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK