Jaký je rozdíl mezi jedlou, krystalickou, práškovou a prací sodou

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 05.03.2020 11:53:10 Komentáře: 0

Jedlá soda

Soda bicarbona neboli hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) se používá hlavně jako součást kypřicích směsí do pečení a šumivých nápojů. V domácnosti se dále využívá jako změkčovadlo potravin vařených ve vodě, k pohlcování nežádoucích zápachů. Má jemně abrazivní účinky a díky vyššímu pH odmašťuje. Její využití je ale také v péči o zdraví. Dají se s ní bělit zuby nebo se používá při pálení žáhy k neutralizaci žaludečních šťáv. I proto se často přidává do krmiv různých zvířat. S jedlou sodou se také můžeme setkat v hasicích přístrojích. Uhličitany sodné jsou považovány za bezpečné přídatné látky.

Soda na praní

Prací soda neboli natrii carbonas, kalcinovaná soda neboli těžká a lehká soda neboli uhličitan sodný (Na2CO3) je sodnou solí kyseliny uhličité. Využívá se hlavně v krystalické nebo práškové podobě při výrobě papíru, skla, keramiky, při barvení bavlny nebo při výrobě takzvaných detergenů (čisticích prostředků). V domácnostech se používá ke změkčení vody při praní prádla a proto je více či méně součástí mnoha pracích prášků. Uhličitan sodný lze využít na zesílení pH do bazénů. Její uplatnění je i ve fotografických procesech, kde zajišťuje stabilní prostředí pro funkčnost vývojky.

Prášková soda

         Práškovou podobou sody na praní je takzvaná prášková soda. Jde o tentýž uhličitan sodný jako u sody na praní. V bezvodém stavu se jedná o bílý prášek, který taje při teplotě 851°C. Jak už bylo zmíněno, jeho hlavním využitím je podpora při praní prádla jako změkčovadlo vody. Anglické označení je sodium carbonate.

Krystalická soda

         Jako krystalická soda je označována soda na praní, která má podobu krystalů. Podle velikosti krystalů mluvíme o těžké nebo lehké sodě. Jde o hydrát vzniklý krystalizací při laboratorní teplotě – uhličitan sodný a dekahydrát (Na2CO3.10H2O). I v tomto případě jde ale o druh původního uhličitanu sodného, tedy sody na praní. Její anglické označení dle moderního použití je natron. Používá se také při výrobě skla. Při manipulaci je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, protože způsobuje vážné podráždění očí.

         

 

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích

Související články

10 způsobů, jak využít uhličitan sodný

Uhličitan sodný neboli prací soda je všestranným užitečným prostředkem k vyčistění celého vašeho domu. Využijete ho od kuchyně, přes koupelnu až po garáž. Prací soda je perfektní produkt pro odmaštění těch nejodolnějších skvrn.

Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK