Je voda po ekologickém praní nezávadná?

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 05.06.2020 11:16:15 Komentáře: 0

V posledních letech se často mluví o nedostatku vody, takže snaha využít vodu po ekologickém praní je rozhodně namístě. Minimálně proto, abyste trochu zavlažili část své zahrady nebo trávníku.

Prvořadou věcí je praní v biologicky odbouratelných pracích směsích. Biologická odbouratelnost pracího prášku (neboli biodegrabilita) je „schopnost organické látky podléhat biologickému rozkladu za pomoci mikroorganismů.“ Tou nejzásadnější látkou v pracích prášcích jsou tenzidy. Jedná se o povrchově aktivní látky, které veškerou špínu z prádla převádějí do roztoku, který následně vytéká z našich praček a měl by obsahovat v ideálním případě jen vodu a oxid uhličitý, případně nějaké povrchové nečistoty. Většina pracích prášků obsahuje fosfáty, které jsou pro půdu a rostliny jedem. Pokud ale zvolíte ekologickou cestu, voda se skutečně dá dále využít. Dobrým řešením je například takzvané mýdlo s jelenem, které je pro svojí přirozenou alkaličnost velmi dobře rozložitelné.

Pokud jste přesvědčeni, že perete v ekologickém pracím prášku, vodu z praní můžete použít. Je důležité ale vzít v úvahu několik zásadních faktorů:

  • Voda by neměla přijít do přímého kontaktu s rostlinou a jejími listy, už vůbec ne plody. Mnoho odborníků ji nedoporučuje vylévat na záhony, kde pěstujete zeleninu. Spíše ji můžete využít k okrasným rostlinám, raději keřům a stromkům.
  • Vodu nelijte stále na jedno místo. Najděte si míst víc a vodu částečně rozstříkněte na větší plochu.
  • Pokud vám z pračky vytéká horká voda, doporučuje se nechat ji někde odstát pro vychladnutí. Horkou vodou nezalévejte!

 

Za zmínku stojí ještě jedno řešení – zřízení malé kořenové čističky odpadních vod. Máte-li na zahradě trochu volného místa (třeba i jen jeden metr čtvereční), zřiďte si na něm mělký mokřad vyložený fólií, vysypaná zeolitem nebo štěrkem a osazený například rákosem, kosatcem, orobincem nebo chrasticí. Vyjmenované rostliny fungují jako výkonní žrouti živin a s vaší odpadní vodou si poradí. Jeden metr čtvereční takového mokřadu vyčistí až 30 litrů vody denně.

         

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích

Související články

Ekologické odvápnění

S usazeným vodním kamenem se pravidelně setkáváme u rychlovarné konvice, kávovaru, myčky, pračky nebo i v koupelně. Z dlouhodobého hlediska je dobré odvápňovat všechny tyto spotřebiče z mnoha důvodů. Hlavním je úspora energie.

Čisté nádobí ekologicky

Čistota je půl zdraví. Platilo to v minulosti, platí to dnes a bude to platit i v budoucnu. Pandemie koronaviru, která postihla celý svět v roce 2020, zvýšila potřebu populace po dezinfekci a čistotě všech domácností.

Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK