Eukalyptus a nemoci dýchacích cest

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 02.04.2020 21:10:29 Komentáře: 0

Další doporučenou bylinou vhodnou pro ochranu dýchacích cest od majitelů tohoto eshopu je blahovičník, nazývaný také eukalyptus. Pro léčivé účinky se používají listy, kde se nachází silice s hlavní složkou cineolem, hořčiny, aldehydy, třísloviny, terpeny a  seskviterpenové alkoholy.

Léčivé účinky eukalyptu

  • proti depresím,
  • tlumí záchvaty úzkosti a panického strachu,
  • aróma eukalyptu usnadňuje dýchání a navozuje příjemný pocit uvolnění,
  • používá se při léčbě rýmy, kašle, astmatu, bronchitidy a zánětů,
  • výtažky z listů působí jako lék proti bolesti, nebo dokonce i jako hadí protijed,
  • protizánětlivé a dezinfekční účinky,
  • pomáhá na migrény a bolesti hlavy,
  • zvyšuje koncentraci,
  • používá se proti lupům,
  • analgetické působení.

Kdy se eukalyptus nedoporučuje

Není vhodný pro vnitřní užívání. Eukalyptové listy jsou značně silným přírodním prostředkem a při vnitřním podávání ve větších dávkách mohou poškodit srdce, ledviny a sliznice. 

Esenciální oleje jsou mimořádně koncentrované - je tedy potřeba je naředit.

Využití eukalyptového oleje

 

Esenciální olej eukalyptus, který v našem e-shopu také prodáváme, je oblíbený v aromaterapii. Jeho výpary působí svěže. V aromalampě se používá k pročištění a osvěžení vzduchu.

Pro koupel: 5 - 10 kapek nejdřív rozmíchat v oleji a potom nakapat do vany s vodou o teplotě přibližně 37°C. Doporučující čas koupele je 15minut.

Eukalyptové oleje jsou vhodné také na masáže.  Je ovšem potřeba nejprve zjistit, zda nebude masírovanému dráždit pokožku.

Eukalyptový olej je vhodný na napařování, kdy příznivě působí při onemocnění dýchacích cest, uvolňuje ucpaný nos, tlumí kašel a usnadňuje dýchání. Přidejte několik kapek do horké vody a vdechujte výpary. Po několika opakováních by se dýchací cesty měly zcela uvolnit a sliznice zacelit. Protože výpary mohou dráždit oči, je třeba mít oční víčka zavřená.

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích

Související články

Levandule - účinky na zdraví a použití

Levandule je malý, silně aromatický polokeř, který původně rostl v západním Středomoří, ale brzo se rozrostl do všech zemí okolo Středozemního moře. A nejen tam. Kdo by neznal omamnou vůni levandule a její charakteristikou fialovou barvu.

Heřmánek a jeho účinky na naše zdraví

Heřmánek je jednoletá rostlina, která dorůstá velikosti 10 - 50 cm. Svým vzhledem připomíná sedmikrásku a říká se mu také kamilka, sluníčko, rumánek, marunka nebo voňavý rmen.

Šalvěj lékařská a nemoci dýchacích cest

Máme pro vás doporučení od majitelů našeho e-shopu.

Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK