Ekologické odvápnění

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 05.03.2020 11:18:09 Komentáře: 0

       Například u rychlovarné konvice s vodním kamenem trvá ohřev vody déle, než u odvápněné. Zároveň tím chráníme vlastní spotřebič a prodlužujeme jeho životnost. Pravidelným odvápňováním ale také odstraňujeme bakterie, které na povrchu vodního kamene rády přebývají a navíc zabraňujeme vápenné příchuti u nápojů z konvice či kávovaru.

         K ekologickému odvápnění se dá použít hned několik levných a přitom šetrných prostředků. Dejte například rozpustit lžíci potravinářské kyseliny citrónové do jednoho litru vody a nalejte výsledný roztok do konvice. Přiveďte vodu k varu a obsah vylijte. Poté nalijte do konvice čistou vodu, znovu ji přiveďte k varu a konvici pak vypláchněte. Vodní kámen bude pryč.

         Vysoce účinným a všestranně použitelným pomocníkem k ekologickému odvápnění je obyčejný ocet. Nejrozšířenější běžný kvasný lihový ocet (8%) se vyrábí z destilovaného alkoholu, který byl získán z žita, cukrové řepy nebo brambor. Proto se beze zbytku dokonale odbourává. Vyzkoušejte následující postupy použití octa:

  • Odvápnění rychlovarné konvice – nalijte do konvice menší množství octa a nechte působit přes noc. Případně můžete ocet přivést k varu a tím celý proces uspíšíte. Poté důkladně omyjte vodou. Pozor! Při vaření octa se chraňte před vzniklými výpary.
  • Odvápnění pračky– nalijte 4 litry octa přímo do bubnu a pusťte naprázdno program na 90°C.
  • Odvápnění kávovaru– v konvici samotné nechte několik hodin působit ocet. Samotným kávovarem pak prožeňte roztok dvou dílů vody a jednoho díla octa, jako byste vařili kávu. Pak nechte kávovar vychladnout a promyjte jej alespoň dvěma spuštěními naprázdno.
  • Odvápnění baterií v koupelně a v toaletě – nalejte větší množství octa do mísy a nechte působit přes noc. Stejně tak i okolo baterií a umyvadel.

         

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích
Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK