Díl 1. – Bylinky ano, ale pozor na předávkování

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 21.04.2020 15:32:18 Komentáře: 0

Bylinky jsou odedávna symbolem zdraví a čistoty původu. Mnozí lidé volí bylinnou léčbu před chemickou. Přírodní hodnota bylin pro zdraví je nezpochybnitelná. Přesto je důležité uvědomit si, že i byliny představují riziko a to zejména pokud jde o předávkování. Obsahují totiž mnoho látek, které se ve zvýšené konzumaci začínají projevovat jako jedy a toxiny. 

Otrava z bylinného čaje

Běžná konzumace bylinných čajů je samozřejmě žádoucí a zdraví prospěšná. Za běžnou ale zpravidla označujeme konzumaci maximálně tří šálků bylinných čajů denně. Pokud by se konzumace bylinných čajů podílela na denním pitném režimu více jak z poloviny, hrozilo by nebezpečí postupné otravy organismu. Některé rostliny totiž obsahují nejen glykosidy, alkaloidy, silice a peptidy, ale i vysoce účinné jedy jako je akonitin (z bylin rodu oměj), strychnin, jed kurare známý z hrotů indiánských šípů nebo ricin, což je bílkovina 12000krát jedovatější než jed z hada chřestýše.

Střídání bylinných čajů

Zajímavostí je, že v České republice je vodítkem toxicity vyhláška k zákonu o potravinách číslo 330/1997, která člení byliny pro výrobu čajů do tří kategorií podle toho, jaký maximální obsah může ta či ona bylina v čaji mít. Mnohé známé byliny mohou být například zastoupeny jen v 5%ním množství. Patří mezi ně například šalvěj, plicník, bazalka, brusinka, jitrocel, jetel, divizna, třezalka, řebříček, ostropestřec nebo podběl. Právě takové byliny je vhodné v čajích střídat, abychom tělo nezatížili.

Zvířatům nevadí, mně také ne

Toxicita u mnohých bylin klesá a roste v závislosti na období, kdy se sbírají. U některých bylin toto kolísání nastává i během jediného dne v rozmezí několika málo hodin. Zdaleka také neplatí tvrzení, že pokud byliny a různé plody jedí zvířata, například ptáci, zaručeně nevadí ani člověku. Mezi nejjedovatější byliny na českém území například patří nejen ty známé jako náprsník, durman, blín, paličkovice nachová, ale i ty méně známé jako je kopretina vratič, šalvěj divotvorná, oměj šalamounek, trnovník akát, hlaváček jarní, vlaštovičník větší nebo jmelí. Navíc některé rostliny snese naopak člověk, ale mohou ublížit domácím zvířatům, například jmelí pro kočky, břečťan, kapradiny, plody černého bezu, mák, azalka nebo rebarbora.

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích
Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK