Díl 2. – Bylinky ano, ale pozor na předávkování

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 21.04.2020 15:34:24 Komentáře: 0

V druhém díle se zaměříme na konkrétní byliny, které mohou představovat potencionální nebezpečí a jak případné předávkování rozpoznat.

(Ne)bezpečné bylinky

Břečťan popínavý – odvar z listů nebo již hotové sirupy usnadňují vykašlávání, ale je nutné pamatovat, že bobule břečťanu jsou jedovaté. Mohou vyvolat průjem, zvracení nebo křeče. Citlivé osoby také mohou mít alergickou reakci už při pouhém doteku břečťanových listů. S břečťanem je proto rozumné zacházet s maximální obezřetností.

Kostival lékařský – jeho léčebné účinky jsou známé zejména z mastí na bolesti kloubů a svalů. Důležité je vědět, že kostival lékařský se nesmí vnitřně konzumovat, protože toxické až karcinogenní pyrrolizidinové alkaloidy, které mohou zásadně poškodit zdraví člověka. I zde je na místě velká opatrnost.

Bez černý – v Česku se často sbírají pro kuchyňské potřeby bobule, ale pozor – čerstvé plody, kůra i listy bezu černého jsou mírně jedovaté. Způsobují celkovou malátnost, průjem a zvracení. Bez je tak nutné povařit, aby se z něj dostaly škodlivé látky. Opatrnost je nutná také pro nebezpečí záměny bezinek s plody bezu chebdí, což je nízká bylina s vysoce toxickými účinky, které mohou mít fatální následky.

Příznaky otravy a předávkování

Samozřejmě záleží na tom, o jakou bylinu jde, ale v zásadě se u většiny z bylin projevují následující příznaky předávkování nebo otravy:

nervového systému jsou to malátnost, ospalost, bezvědomí, slabost, křeče, ochrnutí, bolesti hlavy, zástavy dechu, poškození zraku a sluchu, výjimečně smrt.

dýchacího ústrojí se pak jedná o zneprůchodnění dýchacích cest, zpomalení, nebo naopak zrychlení dechu a alergické reakce.

oběhového systému pak může dojít k hůře hmatatelnému či nenahmatatelnému tepu nebo zmodrání, což vyvolává pokles krevního tlaku.

zažívacího ústrojí může dojít k průjmu, zácpě, zvracení, nevolnosti nebo poškození sliznice.

Na kůži se pak předávkování projevuje nejčastěji zarudnutím, podrážděním kůže, tvorbou puchýřů nebo fototoxicitou.

V naléhavých případech je nutné poskytnout první pomoc nebo zavolat na linku 112.

 

 

 

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích
Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK