Dezinfikce v období nemocí

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 13.03.2020 23:30:47 Komentáře: 0

Co všechno dezinfikovat

Aktuální situace okolo světové pandemie COVID-19 mnoho lidí naučila aktivně a denně používat dezinfekci. Na našich rukách se totiž nachází ohromné množství mikroorganismů, kterých se letmým opláchnutím vodou, třebaže za použití mýdla, jen tak nezbavíme. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) si až 95% populace myje ruce špatně a až 80% populace šíří přes ruce infekce. Jen 78% lidí si podle výzkumů myje ruce po použití toalety a jen 37% lidí si pečlivě omyje ruce po kýchnutí nebo zakašlání. Podle průzkumu Státního zdravotnického ústavu (SZÚ) si 15% mužů a 7% žen vůbec nemyje ruce po návštěvě WC. Přitom po použití toalety máme na rukách 2x více bakterií, než před použitím. 50% mužů navíc při mytí rukou nepoužívá mýdlo. Proto je nutné používat dezinfekci na alkoholické bázi. Ta odstraní viry a bakterie, které se mechanickým mytím odstranit nepodařilo.

Důležité je nezůstat jen u vlastních rukou. Z mnoha výzkumů vyplývá, že velmi vysoké množství virů a bakterií najdeme na klikách, vypínačích, zábradlích, tyčí k držení v hromadné dopravě – zkrátka všude, kde je vysoká frekvence dotyku rukou. To všechno jsou místa, která by se měla dezinfikovat. Realita je ale taková, že to není reálně proveditelné. Proto je nejlepší zaměřit se především na vlastní domov. V období zvýšeného výskytu virů (například teď při pandemii koronaviru) je nutné dezinfikovat kliky a vypínače v našich domovech alespoň jednou denně. 

Jak si dezinfikovat ruce

Jak si správně a účinně vydezinfikovat ruce? Vyzkoušejte těchto osm kroků:

  1. Naneste dezinfekci na dlaně
  2. Třete dlaněmi nějakou chvíli o sebe
  3. Rozetřete dezinfekci i přes hřbet ruky.
  4. Při tření prokládejte prsty mezi dlaněmi
  5. Mněte ruce s prsty v druhé dlani
  6. Sevřenou dlaní třete palec
  7. Třete sevřené prsty v dlani druhé ruky a pak to samé udělejte naopak
  8. Ruce nechte zaschnout.

Celá procedura trvá asi dvacet až třicet vteřin, ale právě tohle může být čas, který je cennější než peníze. Sady na dezinfekci koupíte například na Dezinfekce v rozprašovači s jojobovým olejem levandule/citron/hřebíček ( sada pro domácí výrobu)

 

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích
Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK