Bylinkami proti hmyzu

Zpět na články
Autor: Ekomania.cz Datum: 05.06.2020 11:13:13 Komentáře: 0

Jedna z dalších možností, jak aktivně přispívat k ochraně životního prostředí je používání ekologicky šetrných přípravků proti hmyzu. Tím nejlepším a nejpřírodnějším způsobem je využití různých bylinek, které v sobě mají sílu samotné přírody. Uvádíme několik konkrétních příkladů.

Pokud bojujete s mouchami, vyzkoušejte umístit do místnosti zavěšený list ořešáku. A ochranné pozice posilte umístěním plátků citrónu nebo pomeranče před okny a dveřmi.  

Jestliže vás obtěžují komáři, zkuste si doma zavěsit listy bazalky nebo ji kupte jako malý keřík a dejte ji do pokoje. Stejně účinný uvnitř domu je i keřík rajčat. Případně se vy sami zkuste potřít esencí z karafiátů.

Na boj proti mravencům můžete použít kousky citrónu, skořici nebo sůl. Nebo jim pokládejte do cesty listy ořešáku, případně zalévejte cestičky vylouhovanou kopřivou.

Umístěním půlky citrónu do šatníku zabráníte uhnízdění molům. Stejně účinná je i levandule zavěšená mezi oblečením, máta peprná, nebo pod kobercem trochu nasypaný mletý pepř.

Chránit se dál ale i proti dalšímu hmyzu. Při ochraně proti nalétajícím vosám a včelám použijte znovu zavěšený list ořešáku. Mají-li vaše pokojové rostliny mšice, vytvořte roztok s tabákem nebo z kopřiv či přesličky a postříkejte napadené listy. A proti blechám vašich domácích mazlíčků můžete použít roztok tymiánu, rozmarýnu a listů vlašského ořechu.

Výbornou pomocí při ochraně před hmyzem je i hřebíček. Nejenže přirozeně odpuzuje hmyz, ale můžete si z něj vyrobit i tinkturu, kterou se potřete před procházkou do přírody. Například hřebíčkový olej připravíte nasypáním hřebíčků do lahvičky, zalitím olivovým olejem a následným ponecháním lahvičky na tmavém místě po dobu dvou týdnů. Obdobný repelent se dá vyrobit smícháním asi 30 kusů hřebíčku a dvěma kusy skořice s dvěma decilitry alpy frankovky nebo čistého lihu. Přidat můžete i rozmarýn nebo levanduli a takový roztok po 24 hodinách přecedit. V případě, že vás repelent bude dráždit na kůži, můžete jím ošetřit své oblečení a obuv před cestou do přírody.

 

Budeme rádi pokud nás podpoříte Sdílení článku na sociálních sítích

Související články

Díl 1. – Bylinky ano, ale pozor na předávkování

Bylinky jsou odedávna symbolem zdraví a čistoty původu. Mnozí lidé volí bylinnou léčbu před chemickou. Přírodní hodnota bylin pro zdraví je nezpochybnitelná.

Díl 2. – Bylinky ano, ale pozor na předávkování

V druhém díle se zaměříme na konkrétní byliny, které mohou představovat potencionální nebezpečí a jak případné předávkování rozpoznat.

Používaním našich stránek souhlasíte s ukládaním souborů cookies na vašem zařízení. Kliknutím na tento odkaz můžete zjistit více. OK